یکی از انواع پرکاربرد کانکس‌ها که در حال حاضر، طرفداران بسیار زیادی هم دارد، کانکس ویلایی است. کانکس ویلایی در حقیقت به نوعی از سازه‌های پیش ساخته و یا آماده، گفته می‌شود که در بیشتر موارد، کاربردهای مسکونی و ویلایی در فضاهای خالی و ییلاقی دارند. بنابراین این سازه‌های ساختمانی را می‌توانید در مناطق شمالی کشور و یا شمال تهران و … قرار دهید و از آن استفاده کنید. این کانکس‌ها در حقیقت شکلی کوچک‌تر از یک خانه ویلایی هستند و با همان امکانات، طراحی شده‌اند. با این تفاوت عمده که نسبت به خانه‌های ویلایی، قیمت‌های بسیار پایین‌تری دارند و در زمانی بسیار کوتاه‌تر از سازه‌های ساختمانی تحویل شما میگردند.. بنابراین می‌توانید برای استفاده در زمانی کوتاه و یا طولانی مدت این نوع از کانکس‌ها را خریداری نمایید و مورد استفاده قرار دهید.

انواع کانکس ویلایی

به طور کلی، کانکس‌های ویلایی را می‌توان در دو دسته کلی جای داد که عبارتند از: کانکس ویلایی ساندویچ پنل و کانکس ویلایی سایدینگ. در ادامه، به شرح مختصر هر یک از این نوع کانکس‌ها خواهیم پرداخت.

کانکس ویلایی ساندویچ پنل

این دسته از سازه‌های ساختمانی از پنل‌های سقفی و دیواری ایجاد شده‌اند. ضخامت این کانکس‌ها از 4 تا 10 سانتیمتر متغیر است. این محصولات در برابر سرمای شدید و گرمای بیش از حد محیط، مقاومت قابل توجهی از خود نشان می‌دهند. لذا از این سازه‌ها، در بیشتر موارد در مناطق آب و هوایی سخت استفاده می‌کنند. از دیگر مزایای این سازه‌های ساختمانی، می‌توان به قابلیت جداسازی قطعات آن اشاره کرد. بنابراین می‌توانید قطعات سازنده کانکس خود را از یکدیگر جدا کنید و به محل مورد نظر خود انتقال دهید.

کانکس ویلایی سایدینگ

این دسته از سازه‌های ساختمانی، به شکل اسکلت فلزی محکمی هستند و با استفاده از چند ستون ساخته می‌شوند. در هنگام ساخت این محصولات، از ورقه‌های دیواری و سقفی استفاده می‌کنند و این ورقه‌ها را به شکل افقی بر روی ستون‌ها قرار می‌دهند. این سازه‌ها زیبایی قابل توجهی را به محیط مورد استفاده می‌دهند. عایق‌بندی این محصولات با استفاده از پلی استایرن انجام می‌گیرد. در این وضعیت، ماده عایق در فاصله بین ستون‌ها قرار داده می‌شود.

مزایای استفاده از کانکس ویلایی

سرعت بسیار بالا در اجرا و نصب

یکی از دلائلی که موجب شده کانکس ویلایی در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین انواع کانکس‌ها باشد سرعت اجرای این دسته از سازه‌های ساختمانی است. بنابراین می‌توان این محصول را با سرعتی بسیار بالا و در زمانی بسیار کوتاه مورد بهره برداری قرار داد و از آن استفاده کرد. در حقیقت می‌توان گفت خاصیت پیش ساخته بودن و یا آماده بودن این تجهیزات باعث می‌شود تا در سرعتی بسیار بالا در محل مورد نظر نصب و راه اندازی شوند و مورد بهر برداری قرار بگیرند.

مقاومت  قابل توجه

همان‌طور که می‌دانید در هنگام ساخت سازه‌های ساختمانی سنتی، مصالح بسیار سنگینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این عامل باعث می‌شود تا میزان مقاومت این مواد و مصالح در برابر حوادثی از قبیل زلزله بسیار پایین باشد. این در حالی است که سازه‌های ساختمانی کانکس ویلایی، از مصالح و مواد بسیار سبکی تشکیل می‌شوند. لذا در هنگام وقوع رخدادهایی مانند زلزله، این محصولات این امکان را پیدا می‌کنند که واکنش مناسبی از خود نشان دهند. لذا میزان خسارت و آسیب از طریق به کارگیری این عناصر بسیار کم‌تر خواهد شد. از طرف دیگر در صورتی که کانکس ویلایی مورد نظر، تخریب هم شود شاهد خسارت شدید جانی و مالی نخواهیم بود. چراکه مصالح تشکیل دهنده این سازه‌ها بسیار سبک هستند.

قابلیت حمل و نقل و جابجایی

یکی دیگر از مزایای قابل توجه این سازه‌ها، قابلیت حمل و نقل است. بنابراین در صورت تمایل می‌توانید کانکس ویلایی خود را از نقطه‌ای جمع کنید و در محل دیگری آن را مستقر نمایید.

عکس کانکس ویلایی

امکانات کانکس ویلایی

از دیگر مزیت‌های به کارگیری انواع مختلف کانکس ویلایی، می‌توان امکانات آن‌ها را نام برد. در حقیقت یک کانکس ویلایی مانند یک منزل ویلایی، دارای امکاناتی ویژه است. از جمله این امکانات می‌توان به داشتن آشپزخانه مجهز به گاز و یخچال و سینک ظرفشویی اشاره کرد. این محصولات در بیشتر موارد شامل وسائل و تجهیزات گرمایشی و سرمایشی نیز هستند و اتاق خواب‌هایی مجهز به کمد دیواری و تخت خواب دارند. تاسیسات آب لوله کشی و فاضلاب نیز از دیگر امکاناتی است که به طور معمول در هنگام ساخت این محصولات به کار گرفته می‌شوند تا شباهتی هر چه بیشتر به یک خانه ویلایی داشته باشند.
این کانکس‌ها در واقع یک واحد مسکونی کوچک با کلیه امکانات هستند بسته به نظر خریدار در ابعاد مختلفی ساخته می‌شوند.  نمای بیرونی این کانکس‌ها بسیار حائز اهمیت است و می بایست از مصالح لوکس و زیبا جهت نما استفاده کرد.

مراحل ساخت کانکس ویلایی

پس از تماس مشتری با دپارتمان فروش شرکت کانکس سازی سامان و اخذ اطلاعات اولیه راجع به در خواست مشتری توسط کارشناسان فروش، اگر مشتری ابعاد قطعی در نظر دارد که اعلام می‌کند در غیر اینصورت بهترین کار در مراحل اولیه گرفتن عکس و فیلم از محل باغ، زمین  و ارسال به کارشناسان فروش می‌باشد. این شرکت در صورت درخواست مشتری از محل بازدید نموده و نسبت به ارائه طرح مورد نظر مطابق سلیقه و بودجه مشتری به صورت کانکس ویلایی سفارشی می‌نماید. مثلاً متناسب با جهت باغ می‌بایست موقعیت قرارگیری پنجره ها و درب  حتماً مطابق محل طراحی شود و ممکن است یک ضلع طولی و یا عرضی نیازی به پنجره نداشته باشد.

جنس کانکس‌های ویلایی

دیواره ها و سقف معمولاً از ساندویچ پانل به ضخامت  4 سانتی‌متر با عایق پلی اورتان تزریقی می‌باشد و دیواره‌های داخل با نصب دیوار پوش PVC سفید یا طرح چوب هستند. همچنین می توان جهت کاهش هزینه مشتری از ورق گالوانیزه هم به جای ساندویچ پانل استفاده کرد. ابعاد و تعداد پنجره ها بستگی به طرح کانکس متفاوت بوده و سیم کشی برق هم مطابق سایر کانکس‌ها و به صورت روکار داخل داکت انجام می‌شود.

به جهت اینکه این کانکس‌ها معمولاً در معرض باد و باران و.. هم  هستند جهت هدایت آب باران فلاشینگ دور تا دور سقف و ناودانی جهت جلوگیری از جمع شدگی آب باران و نفوذ به داخل انجام می‌شود. کلیه درزها کاملاً با چسب های مخصوص آب بندی می‌شوند.

تجهیزات داخلی کانکس ویلایی 

این کانکس ها کلیه امکانات یک سوئیت کامل را دارند. یعنی سرویس بهداشتی ( شامل توالت – حمام ) و آشپزخانه  و بنا به درخواست مشتری میتوان کابینت‌های بیشتری به کار برد و اجاق گاز مطابق درخواست ممکن است سه شعله یا پنج شعله و تعبیه جایگاه مناسب جهت گاز و یخچال و سایر تجهیزات مورد لزوم طبق سفارش مشتری می‌باشد. دارای اتاق خواب به تعداد یک باب یا بیشتر + دارای سالن پذیرایی مطابق طرح مشتری دارای چراغ‌های روشنایی تزئینی در بیرون کانکس جهت زیبائی و روشنائی نمای بیرون هستند.

کانکس‌های ویلایی پیلوت دار (رو پایه)

جهت  استفاده در مناطقی که سطح آب زیر زمینی بالاست و همینطور  از فضای زیر کانکس این شرکت اقدام به تولید کانکس های ویلایی روی پایه و به صورت سازه فلزی که دور تا دور کانکس و ایجاد یک تراس کامل به عرض یک متر یا بیشتر در ضلع طولی کانکس و ایجاد پله در وسط طول کانکس یا از عرض کانکس، نموده است. این کانکس‌ها از لحاظ نما بسیار زیبا بوده و همین طور از لحاظ دید بیرون و تهویه و عبور و مرور هوا به داخل کانکس هم بسیار موثر می‌باشند.

ویژگی‌های کانکس ویلایی پیش ساخته

سبک بودن سازه و استراکچر قوی در ساخت کانکس ویلایی پیش ساخته  از مزیت‌های آن است و همچنین زیبا بودن نمای ظاهری با دیواره های دکوراتیو ،کامپوزیت و طرح‌های مختلف و نماهای چوبی در فضا‌های ویلائی جذابیت و خواهان زیادی ( خریدار ) در شهرهای شمالی و توریستی داشته و مردم از این مدل کانکس‌ها جهت استراحتگاه‌ها و برای اسکان خود استفاده می‌کنند چون دقیقا” روی فونداسیون نصب میشود و دارای استحکام بالا بوده و ایزوله بودن و دیواره‌های داخلی PVC با طرحهای متنوع و پارتیشن بندی‌های داخلی با امکانات کامل سرویس بهداشتی و آبدارخانه با تمامی امکانات اعم از هود –گاز و کابینت های فلزی و MDF خیال استفاده کننده را آسوده ساخته است. مونتاژ و دمونتاژ شدن کانکس ویلایی پیش ساخته از جایی به جایی حتی از یک شهر به یک شهر یا محل تفریحی دیگر، به  خریدار این امکان را می‌دهد که کانکس ویلایی دلخواه خود را انتقال دهد درست بر عکس ساختمان‌های با مصالح سنتی که انجام این کار در آن غیر ممکن است و همیشه باید در تعویض آن ضرر کرد. به خاطر سبک بودن سازه هیچ تهدیدی کمپ‌های ویلایی پیش ساخته را تهدید نمی‌کند و به وضوح در آینده‌ای نزدیک خواهیم دید مانند کشورهای پیشرفته این نوع کانکس ویلایی جای ساختمان سنتی را خواهد گرفت و تمام مردم قبول خواهند کرد که سرعت در ساخت ، قابلیت جابجایی سریع و ضد زلزله بودن از عوامل مهم‌ رویکرد به این مدل سازه‌های  ویلایی پیش ساخته می‌شود.

همچنین در اراضی و زمین‌هایی که مجوز و امکان ساخت و ساز ندارند به دلیل بافت کشاورزی آنها، کانکس‌های ویلایی بهترین انتخاب در کمترین زمان با هزینه‌ی کمتری هستند.