امروزه بدلیل گسترش شهرها و تراکم بالای جمعیت در شهرهای بزرگ و نیاز به سفرهای برون شهری به شهرهای بزرگتر و احتیاجات اولیه مانند خوردن غذای سریع و کم هزینه و عدم امکان ایجاد رستورانهای فست فود با توجه به هزینه سرسام آور اجاره بهای تجاری و گرانی املاک تجاری و عدم امکان خرید یا اجاره توسط اکثریت شاغلین این سقف و عدم امکان ایجاد اغذیه فروشی های سیار بدلیل تغییرات آب و هوایی و شرایط جوی، فست فود ها و ساندویج فروشی ها به سازه های پیش ساخته و کانکس روی آورده و بدلیل عدم نیاز به مجوزساخت از سوی مسئولین مربوطه و ساخت سریع و بسیار کم هزینه تر از سازه های سنتی در گوشه و کنار شهرهای کشور میتوان این نوع از رستورانها و فست فودها را مشاهده کرد که مشغول خدمت رسانی به مشتریان گذری در خیابانها و کوچه های شهرای بزرگ و کوچک و حتی روستاها بوده و نقش موثری در ایجاد اشتغال و درآمدزدایی مصرف کنندگان آنها فراهم می آورند.
اگر به دنبال خرید کانکس هستید و به دنبال قیمت مناسب با کیفیت بالا میگردید ما به شما شرکت سامان ایران را پیشنهاد می‌کنیم، زیرا انواع کانکس را با کیفیت بالا تولید می‌کنند و به مشتریان خود عرضه می‌کنند. برای اطلاع از قیمت کانکس با شماره تماس زیر، تماس بگیرید.

انواع کانکس فست فود

این گونه کانکسها در ردیف سازه های خاص قرار دارند که می بایست در فرآیند طراحی و ساخت کلیه موارد بهداشتی ، تهویه و جانمایی تجهیزات بصورت کامل و کاربردی با حداقل فضای غیر ضروری تهیه و اجرا گردد. این نوع سازه ها بصورت های ذیل عرضه می گردد:

عکس کانکس فست فود

سازه های ثابت و شبه رستورانی

با توجه به بازار رقابت و اقتصادی تر شدن چرخ رقابت سفارش دهندگان این نوع سازه ها پارامترهای کوتاه شدن مدت اجرا، زیبایی و شکیل تر شدن سازه با هزینه مناسب تر و گاهاً کمتر ، مدت زمان کوتاه در صورت نیاز به تعمیرات ، کاهش روند اداری مجوزهای اجرایی از ارگانهای دولتی و شهرداری ها ، استفاده از حداکثر فضای اجرایی و سایر موارد دیگر را برای سفارش دهندگان جذابتر نموده است.
لازم به ذکر است که با حرفه ای تر شدن و منسجم تر شدن عرضه محصولات غذایی و فست فودی بیشتر شرکتها برای شناسنامه دار کردن برند خود  و نمایندگی ها به تهیه و نصب این گونه سازه ها روی آورده اند. نحوه اجرای این نوع سازه های رستورانی بعضاً به 2 روش می باشد.
روش اول اجرا در محل، مواردی که بعنوان نمایندگی ثابت یا داشتن ملکیت بدلیل سرعت در اجرا و شکیل تر شدن سازه در دستور کار بهره بردار قرار می گیرد اجرایی می شود.
که خود این نوع هم به روش اجرا در محل از ابتدا تا انتها می باشد و در این روش که مورد استقبال سفارش دهنده بدلیل نظارت مستقیم روی روند اجرا ، متریال و کیفیت می باشند در روش دوم کلیه پلان ها در کارخانه و بصورت پازلهای چند قلو تهیه ، تولید می گردد و پس از مونتاژ در کارخانه و رفع معایب احتمالی تولید و گذر از تست های مختلف تولید و بازدید سفارش دهنده آماده می گردد که پس از تایید کلیه مراحل مجدداً سازه دِ مونتاژ و با رعایت نکات کامل ایمنی حمل و بار گیری صورت می گیرد با تخلیه در محل مجدداً مونتاژ می گردد که این مرحله در کوتاهترین مدت و با دقت اجرا می شود.

سازه های سیار

این گونه سازه ها که مدتی است پا به عرصه رقابت در این صنعت غذایی گذاشته است بعضاً بصورت برندهای معتبر و یک شکل بصورت شخصی در تنوع های مختلف تولید و ارائه می گردد.
اسامی برخی از محل های استقرار کانکسهای فست فود در شهر تهران
خیابان 30 تیر
خیابان پیروزی
خ انقلاب تقاطع پل چوبی
برند فینگر فود و  کترینگ نیبل
این نوع سازه ها علاوه بر پرتابل بودن مزیت  دردسترس بودن تجهیزات و کاربردی تر شدن فضا ها را دارا می باشد و ضمناً امکان سریع نظافت و شستشو و ضد عفونی را به بهره بردار می دهد که نهادهای نظارتی بهداشتی نیز از این توانمندی استقبال می نمایند.
لازم به ذکر است که در نوع پرتابل بعضاً خودروها بیشترین استفاده صورت می گیرد که از قسمت پشت این خودروها بعنوان کترینگ تعبیه می گردد که تمامی موارد از قبیل محل نگهداری مواد غذایی ، محل طبخ ، عرضه با شرایطی که از نظر فنی و جانمایی و بهداشتی مطلوبی تعبیه گردد.

طراحی داخلی کانکس فست فود

طراحی داخلی کانکس فست فود باید به گونه ای باشد که فضای کافی برای استقرار تجهیزات و امکانات فست فود را داشته باشد و همچنین باید دارای ظاهری مدرن و جذاب باشد.

نکات مهم در طراحی داخلی کانکس فست فود:

 

استفاده از رنگ ها و نورپردازی مناسب می تواند به ایجاد فضایی جذاب و دلنشین در کانکس فست فود کمک کند.

استفاده از متریال با کیفیت می تواند به افزایش دوام و زیبایی کانکس فست فود کمک کند.

استفاده از تجهیزات مدرن می تواند به بهبود عملکرد کانکس فست فود کمک کند. این تجهیزات مانند سیستم تهویه مناسب، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و پیشخوان برای سرویس دهی به مشتریان و همچنین تجهیزات آشپزخانه، هستند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواع کانکس با ما تماس بگیرید.

جنس کانکس رستوران

کانکس رستوران از مصالح مختلفی ساخته میشود. برخی از جنس ساخت کانکس رستوران عبارتند از:

اسکلت:

اسکلت کانکس رستوران از نوع پروفیل سنگین ۴۰×۴۰ و ۸۰×۴۰ با پوشش ضد زنگ ساخته میشود. این اسکلت باعث میشود که کانکس رستوران مقاومت و دوام بالایی داشته باشد.روش دوم این است که سازه به طور کامل در کارخانه ساخته شود و پس از آن به محل مورد نظر برده شده و در آنجا قرار داده شود. این روش سرعت بالاتری دارد و کیفیت بهتری را تضمین میکند. اما این روش نیاز به وسایل حمل و نقل مناسب و مسیرهای منطبق با ابعاد سازه دارد.

پوشش خارجی:

پوشش خارجی کانکس رستوران از ورق گالوانیزه شادولاین (فرمدار) رنگ کورهای ساخته میشود. این پوشش باعث میشود که کانکس رستوران در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم باشد و نمای زیبا و مدرنی داشته باشد.

پوشش داخلی:

پوشش داخلی کانکس رستوران از P.V.C روکش دار با عایق پلی استایرن ساخته میشود. این پوشش باعث میشود که کانکس رستوران عایق حرارتی و برقی مناسبی داشته باشد و فضای داخلی راحت و شیکی ایجاد کند.

 

درب و پنجره:

درب و پنجره کانکس رستوران از آلومینیوم ساخته میشود. درب و پنجره کانکس رستوران دارای سیستم قفل و کلید میباشند و امکان دید و نور مناسب را به داخل کانکس رستوران فراهم میکنند.

کاربرد کانکس رستوران

کانکس رستوران یک سازه پیش ساخته است که برای فعالیت در زمینه غذاخوری و رستورانی طراحی و ساخته میشود. کانکس رستوران می تواند در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

مناطق توریستی و گردشگری شلوغ

اماکن شلوغ با محدودیت ساخت

اماکنی با محدودیت زمانی که تنها یک فصل سال شلوغ است (مانند اماکن خیلی سرد یا خیلی گرم)

اماکنی با محدودیت جغرافیایی (مانند جنگلها)

برای بالا بردن سطح توریستی یک منطقه (مانند خیابان سی تیر تهران)

ویژگی های کانکس فست فود

کانکسهای فست فود و ساندویج فروشی واغذیه فروشی جزء کانکسهای خاص محسوب میشوند و باید استانداردهای مخصوص در آنها رعایت شود مهمترین نکته سیستم تهویه هوا و خروج دود و بخار است ناشی از پخت غذاهاست چون غذای فست فودی دود زیادی دارد و حتما باید از تهویه قوی و هواکشهای صنعتی استفاده شود .
از لحاظ ظاهری هم نورپردازی آن مهم است نکته دیگر قابل شستشو بودن این کانکس هاست که مخصوصا قسمت پخت غذا حتما باید روشوئی دو لنگه ، آبچکان و کابینت مخصوص محل استقرار یخچالهای صندوقی و ایستاده را در نظر بگیریم کف قسمت پخت غذا حتما باید از جنس ورق فلزی آجدار یا سرامیک باشد که درطی روز ممکن است چندین بار نیاز به شستشو و ضد عفونی باشد . دیوارپوش داخلی باید فلزی یا ازجنس PVC یا MDF استفاده نشود . سیستم اطفاء حریق نیز حداقل با نصب یک یا دو کپسول آتش نشانی اجرا شده باشد نصب تابلو جهت کاربری کانکس اغذیه فروشی و… باید حتما در بیرون کانکسهای مخصوص ساندویج فروشی باشد.
اجرای سیستم لوله کشی آب گرم نیز برای اکان شستشوی مداوم ظرف و ظروف حائز اهمیت است.

تجهیزات کانکس فست فود

تجهیزات مورد نیاز برای بهره بری کامل از کانکس های فست فود به طراحی و مشخصات آن بستگی دارد، اما در اینجا برخی از اجزای کلی آورده شده است:

وسایل آشپزخانه:

بسته به منو، این می تواند شامل گریل، سرخ کن، فر و غیره باشد.

واحدهای سرد کننده:

برای نگهداری مواد و اقلام فاسد شدنی.

سطوح آماده سازی غذا:

پیشخوان یا ایستگاه های کاری برای تهیه و مونتاژ غذا.

سیستم تهویه:

گرمایش، تهویه، و تهویه مطبوع برای کنترل آب و هوا.

مبلمان:

صندلی، میز، و سایر اثاثیه برای مشتریان

از لحاظ ظاهری هم نورپردازی آن مهم است نکته دیگر قابل شستشو بودن این کانکس هاست که مخصوصا قسمت پخت غذا حتما باید روشوئی دو لنگه ، آبچکان و کابینت مخصوص محل استقرار یخچالهای صندوقی و ایستاده را در نظر بگیریم کف قسمت پخت غذا حتما باید از جنس ورق فلزی آجدار یا سرامیک باشد که درطی روز ممکن است چندین بار نیاز به شستشو و ضد عفونی باشد . دیوارپوش داخلی باید فلزی یا ازجنس PVC یا MDF استفاده نشود . سیستم اطفاء حریق نیز حداقل با نصب یک یا دو کپسول آتش نشانی اجرا شده باشد نصب تابلو جهت کاربری کانکس اغذیه فروشی و… باید حتما در بیرون کانکسهای مخصوص ساندویج فروشی باشد.
اجرای سیستم لوله کشی آب گرم نیز برای اکان شستشوی مداوم ظرف و ظروف حائز اهمیت است.

مجوز کانکس رستوران

برای قرار دادن کانکس رستوران در سطح شهر، شما باید از سازمان بهداشت و شهرداری منطقه مجوز های لازم را دریافت کنید. برای این منظور، شما باید رعایت نکات بهداشتی و دارا بودن آیتم هایی که سازمان بهداشت برای کانکس رستوران در نظر گرفته است را اثبات کنید. همچنین شهرداری ها با توجه به پتانسیل منطقه و عدم تداخل با عملکرد خیابان ها و معابر، مجوز صادر می کنند.

این صفحه چقدر کمکتان کرد؟