یکی از خدماتی که صنعت کانکس سازی به جامعه کرده است ساخت کانکس سرویس بهداشتی می‌باشد. با توجه به فراگیری بیماری و روز افزون و اهمیت بهداشت فردی و اجتماعی شهروندان و افراد مستقر در اماکن مختلف، نیاز به سرویس بهداشتی در هر جایی که انسان‌ها باشند به چشم می آید ولی با توجه به شرایط سخت محیطی در بعضی مکان‌ها نمی توان براحتی آن را ایجاد کرد. کانکس های سرویس بهداشتی یک سازه پیش ساخته است که  به عنوان سرویس بهداشتی یا توالت مورد استفاده قرار میگیرد.
کانکس‌های سرویس بهداشتی معمولا در کارگاه‌ها، پروژه‌های درحال ساخت  و در اکثر پروژهای عمرانی  کشور که در محل‌هایی که شرایط محیطی مناسبی ندارند همانند بیابان‌های دور افتاده، مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به سرعت در راه اندازی و همچنین عدم نیاز به مصالح و عدم نیاز به خرابی پس از اتمام پروژه و.. خرید کانکس‌های سرویس بهداشتی آماده، یک راهکار مناسب موقت در بسیاری از مکان‌ها می باشد هرچند که این‌ها را می توان به عنوان یک انتخاب طولانی مدت نیز دز نظر گرفت.  این کانکس‌های توالت پیش ساخته معمولا دارای تجهیزاتی مانند توالت فرنگی یا توالت ایرانی، روشویی و شیر آلات هستند.  در مورد ساخت کانکس‌های توالت نیاز به سیستم  نیاز به سیستم تهویه مناسب و سیستم ‌های گرمایشی برای فصول و مناطق سرد سیر را باید در نظر داشت.

بزرگترین کانکس سرویس بهداشتی ساخته شده در ایران 24 چشمه می‌باشد.

انواع کانکس سرویس بهداشتی

کانکس‌های سرویس بهداشتی را با کلمه چشمه از هم مجزا می کنند، کانکس‌های سرویس بهداشتی در انواع مختلفی از نظر کاربری، ابعاد و متریال ساخته شده تقسیم می‌شوند. انواع کانکس سرویس بهداشتی به دسته بندی های زیر تقسیم می شود:

کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه(تک کابین)

کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه  همواره بدون راهرو می‌باشد و درب ورودی آن به محیط باز می‌شود. کانکس‌های سرویس بهداشتی تک چشمه در محیط‌های کم جمعیت کاربرد دارند.  ابعاد کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه به صورت استاندارد در کانکس سامان برابر با 120 در 120 می‌باشد که دارای یک چشمه توالت و یک روشویی می باشد. شاسی و استراکچر آن بر اساس پلن موجود ساخته می‌شود. هرچند برخی کانکس‌های توالت پیش ساخته تک چشمه  بر اساس خواست مشتری با سایز دلخواه به طور مثال در سایز 120 در 140 نیز ساخته می‌شود.

عکس کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه

 پلن‌های کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه معمولا در ابعاد 120 * 120  و  130 * 150 و 150 * 150  ساخته می‌شوند. در تصویر زیر یک پلن کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه 130 * 150 آورده شده است.

عکس پلن ساخت کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه سایز 130 * 150
سرویس بهداشتی تک چشمه - 1.30 * 1.50

کانکس سرویس بهداشتی دو چشمه

کانکس سرویس بهداشتی دو چشمه نیز اغلب همانند نوع یک چشمه بدون راهرو می‌باشد و درب ورودی کانکس به محیط باز می‌شود و شرایط و امکانات هر دو آنها  مشابه هم هست که بسته به درخواست مشتری امکان ساخت کانکس سرویس بهداشتی راهرو دار هم  هست.

عکس کانکس سرویس بهداشتی دو چشمه

کانکس سرویس بهداشتی سه چشمه (چندکابین):

کانکس سرویس بهداشتی سه چشمه (چند چشمه) و بالاتر، دارای یک راهرو می‌باشد که روشویی‌ها در راهرو قرار دارند و هر چشمه دارای یک هواکش و سیستم تهویه مجزا می‌باشد‌.  تعداد روشویی‌ها بسته به نیاز مشتری  تعیین می‌شود.  اینگونه کانکس ‌های بهداشتی در مناطق پر جمعیت کاربرد دارند.

عکش

لوله کشی‌های سفید  در ساخت کانکس‌های سرویس بهداشتی تماما بصورت رو کاری  لوله‌کشی می‌شود و در راهروی کانکس، هواکش و دریچه بصورت مجزا قرار داده می‌شود. همچنین در راهروها چندین پریز برق به طور استاندارد در نظر گرفته شده است. کانکس سامان قادر به تولید انواع کانکس‌های سرویس بهداشتی با نمای‌های مختلف مانند کامپوزیت و  فایبر گلاس می‌باشد.

جنس بدنه کانکس سرویس بهداشتی

جنس بدنه کانکس سرویس بهداشتی یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید در هنگام خرید کانکس سرویس بهداشتی در نظر گرفته شود. متریال بدنه کانکس سرویس بهداشتی باید باکیفیت باشد تا بتواند در برابر شرایط محیطی مختلف مقاومت کند.

از جمله متریال‌های رایج برای بدنه کانکس سرویس بهداشتی می‌توان به  انواع ورق‌های فولادی، آلومینیومی و ساندویچ پانل‌ها اشاره کرد. ساندویچ پانل از دو ورقه فلزی تشکیل شده است که در میان آنها یک لایه عایق قرار دارد. تمامی این ورق‌ها در برابر رطوبت، خوردگی و آتش‌سوزی مقاوم هستند ولی  ساندویچ پانل عایق حرارتی و صوتی خوبی نیز  است و در کاربرد‌های صنعتی استفاده می‌شود.

در هنگام انتخاب جنس بدنه کانکس سرویس بهداشتی باید به نکات زیر توجه کنید:

  • نوع کاربری کانکس سرویس بهداشتی: نوع کاربری کانکس سرویس بهداشتی می‌تواند بر انتخاب متریال بدنه تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید از کانکس سرویس بهداشتی در کارگاه‌های صنعتی استفاده کنید، باید کانکس سرویس بهداشتی با بدنه‌ای از جنس ورقه‌های فولادی یا آلومینیومی خریداری کنید.
  • شرایط محیطی محل نصب کانکس سرویس بهداشتی: شرایط محیطی محل نصب کانکس سرویس بهداشتی نیز می‌تواند بر انتخاب متریال بدنه تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید از کانکس سرویس بهداشتی در مناطقی با آب و هوای مرطوب استفاده کنید، باید کانکس سرویس بهداشتی با بدنه‌ای از جنس ورقه‌های فولادی یا آلومینیومی خریداری کنید که در برابر رطوبت مقاوم هستند.
  • بودجه خود: بودجه شما نیز می‌تواند بر انتخاب متریال بدنه تأثیر بگذارد. متریال‌های مختلف قیمت‌های متفاوتی دارند. بنابراین، باید متریالی را انتخاب کنید که با بودجه شما سازگار باشد.

بدنه‌ی خارجی کانکس سرویس بهداشتی از جنس ورق گالوانیزه شادولان یا همان فرم دار می‌باشد که دارای رنگ کوره‌ای است. همچنین بدنه داخلی  آن نیز از p.v.c ساخته می‌شود  که دارای عایق پلی استایرن است. کف کانکس سرویس بهداشتی از جنس فایبرگلاس یک تکه قابل شستشو می‌باشد. همچنین در کف کانکس توالت می‌توان از آلومینیوم آجدار 2 میلی‌متری هم استفاده کرد. انواع کانکس‌های سرویس بهداشتی را می توان در ابعاد مختلف ساخت و همچنین می توان آن را چرخ دار نمود تا قابلیت جابجایی را داشته باشد. برای خروج فاضلاب از کانکس میتوان از سبتیک که نوعی منبع پلاستیک است استفاده کرد. این منبع در پایین سرویس بهداشتی قرار میگیرد. 

 انواع کانکس‌های سرویس بهداشتی از لحاظ اینکه در یک مکان مشخص ثابت باشند یا قابلیت جابجایی داشته باشند به دو نوع ثابت و چرخدار تقسیم می‌شوند.

کانکس سرویس بهداشتی چرخدار

کانکس سرویس بهداشتی چرخدار از پرفروش‌ترین کانکس‌ها  نسبت به کانکس سرویس بهداشتی ثابت است. زیرا این نوع کانکس علاوه بر قابلیت جابه جایی آسان، از دوام و ماندگاری بیشتری برخوردار است.  کانکس سرویس بهداشتی چرخدار بهترین گزینه  برای خریداران جهت استفاده در مناطق محروم , جاده های بین راهی , پروژه های عمرانی , سد‌سازی , پارک‌ها , نمایشگاه های دائمی و موقتی  است زیرا استفاده از روش‌های قدیمی ساخت و ساز سنتی را نمی توان در تمام مناطق پیاده کرد همچنین مجوز ساخت و ساز در هر مکانی به افراد داده نمی شود، پس بهترین راه برای خلاصی از این امر استفاده از کانکس سرویس بهداشتی چرخدار در این گونه مناطق است.

مزایای کانکس سرویس بهداشتی

استفاده از کانکس سرویس بهداشتی مزایای زیادی دارد. از جمله مزایای استفاده از کانکس سرویس بهداشتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه‌های پایین: کانکس‌های سرویس بهداشتی معمولاً با قیمتی کمتر از سرویس بهداشتی‌های سنتی ساخته می‌شوند.
سرعت در نصب و راه‌اندازی: کانکس‌های سرویس بهداشتی را می‌توان در مدت زمان کوتاهی نصب و راه‌اندازی کرد.
قابلیت جابجایی: کانکس‌های سرویس بهداشتی را می‌توان به راحتی جابجا کرد.
تنوع در انتخاب: کانکس‌های سرویس بهداشتی در انواع مختلفی از نظر کاربری، ابعاد و متریال ساخته می‌شوند. این امر باعث می‌شود که افراد بتوانند با توجه به نیاز و بودجه خود، کانکس مناسب را انتخاب کنند.

تمامی مدل‌های ساخته شده شرکت سامان  کانکس از بهترین مواد اولیه بوده و تمامی استانداردهای لازم را رعایت می کنند. عمر طولانی کانکس سرویس بهداشتی تولید شده در شرکت سامان جزو مزیت‌های اصلی آن است که این مساله ارتباط مستقیمی با ساخت محصولات با کیفیت و با دوام مطابق با استاندارد روز دنیا دارد.

کانکس سرویس بهداشتی چرخدار

کانکس سرویس بهداشتی چرخدار از پرفروشترین کانکس ها نسبت به کانکس سرویس بهداشتی ثابت است . زیرا این نوع کانکس علاوه بر قابلیت جابه جایی آسان از دوام و ماندگاری بیشتری برخوردار است .
کانکس سرویس بهداتشی چرخدار با توجه به تقاضا و سفارش مشتری در طرح ها و اندازه های گوناگون طراحی و ساخته می شوند 
داخل این نوع کانکس ها مجهز به روشویی معمولا چسبیده به کابین کانکس ساخته می شوند و دارا بودن هواکش از مهمترین قسمت ساخت این نوع کانکس است که باید در طراحی کانکس سرویس بهداشتی چرخدار رعایت شود .
همانطور که می دانید سلامت فردی و اجتماعی از مهمترین مسائلی است که باید به آن توجه شود که عدم رعایت آن مشکلات فراوانی را به بار می آورد برای جلوگیری از این امر کانکس سرویس بهداتشی چرخدار مهمترین گزینه ی انتخابی افراد برای نصب این گونه کانکس ها در مناطق محروم , جاده های بین راهی , پروژه های عمرانی , سد سازی , پارک ها , نمایشگاه های دائمی و موقتی و … است . زیرا استفاده از روش های قدیمی ساخت و ساز سنتی را نمی توان در تمام مناطق پیاده کرد همچنین مجوز ساخت و ساز در هر مکانی به افراد داده نمی شود . پس بهترین راه برای خلاصی از این امر نصب سرویس بهداشتی چرخدار در این گونه مناطق است .

انواع کانکس سرویس بهداشتی چرخدار

  • کانکس سرویس بهداشتی  چرخدار تک چشمه
  • کانکس سرویس بهداشتی چرخدار دوچشمه
  • کانکس سرویس بهداتشی چرخدار سه جشمه یا چند چشمه

پلان های کانکس سرویس بهداشتی

پلان سرویس بهداشتی

کانکس سرویس بهداشتی به صورت تک چشمه تا چند چشمه ساخته می شود. و بر اساس چشمه تقسیم بندی می شوند  که بصورت کامل در کانکس سرویس بهداشتی توضیح داده شده است.
پلان های مربوط به سرویس بهداشتی به صورت تک چشمه تا چند چشمه ارائه داده شده است.
پلان های تک چشمه معمولا در ابعاد 1.20 * 1.20  –  1.30 * 1.50 – 1.50 * 1.50  ساخته می شود.
سرویس های بهداشتی هم به صورت راهرو دار و هم به صورت بدون راهرو ساخته می شود.

 

سرویس بهداشتی تک چشمه - 1.30 * 1.50
سرویس بهداشتی 2 چشمه بدون راهرو - 1.50 * 2.57
سرویس بهداشتی 2چشمه با مخزن - 1.50 * 2.60
سرویس بهداشتی 3چشمه بدون راهرو - 1.18 * 3.39
کانکس 3چشمه با راهرو - سرویس ایرانی یا فرنگی
کانکس 3چشمه با راهرو - حمام

سرویس بهداشتی هوشمند کانکسی

با ظهور فناوری و تقاضای فزاینده برای راه‌حل‌های بهداشت عمومی ایمن و بهداشتی، صنعت گران این حوزه توالت‌های هوشمند را برای شما به ارمغان می‌آورد که از فناوری و اتوماسیون برای ارائه بهداشت و تجربه کاربری بهتر استفاده می‌کنند. این سرویس بهداشتی یک توالت عمومی خود تمیز شونده راه حلی عالی برای مکان های توریستی، شهرهای هوشمند، فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن و موارد دیگر است.کانکسی سرویس بهداشتی هوشمند. مجموعه راه‌حل‌های خودکار بهداشتی ، شما را قادر می‌سازد تا نیازهای ضروری بهداشتی خود را با لمس هوشمندتر برطرف کنید. محیطی دلپذیر و بهداشتی را برای کاربران تضمین می کند و با ارائه علائم واضح و پیام های صوتی به آنها کمک می کند. توالت های هوشمند انواع مختلفی از ویژگی های پیشرفته را ارائه می دهند که با یک توالت سنتی نخواهید یافت. به گفته کارشناسان این حوزه، ویژگی‌های مشترک عبارتند از: «فلاشینگ خودکار، عملکرد بیده، گرم کردن صندلی و خود تمیز شوندگی».

ویژگی های بهداشتی

برخی از توالت‌های هوشمند دارای ویژگی‌های بهداشتی مانند شستشوی هندزفری یا بسته شدن درب توالت، ویژگی‌های زیبایی‌شناختی مانند موسیقی یا نور و ویژگی‌های پایدارتر مانند توانایی تشخیص خودکار فلاش مورد نیاز به عنوان وسیله‌ای برای صرفه‌جویی در مصرف آب با هر بار شستشو هستند.طراحی سرویس بهداشتی هوشمند به گونه ای است که تمیز کردن آسان است که از استانداردهای توالت عمومی بین المللی را پیروی می کند. این طراحی از دستکاری و خرابکاری اجزا و تجهیزات داخلی جلوگیری می کند و در عین حال زیبایی را با محیطی تمیز و بهداشتی در داخل توالت تضمین می کند.این سرویس بهداشتی مکانیسم پرداخت اتوماتیک با سکه یا کارت اعتباری دارد همچنین می تواند چندین نوع سکه را بپذیرد . از طرفی مکانیزم کنترل دسترسی از استفاده از توالت زمانی که برق/آب وجود ندارد جلوگیری می کند.این واحد دارای یک سیستم نظارت بر وضعیت از راه دور با قابلیت IoT است. ( به همراه یک برنامه وب برای مشاهده وضعیت هر توالت توسط پرسنل مجاز.)خود تمیز کردن کف و دیوارها پس از فواصل از پیش برنامه ریزی شده انجام می شود. این سیستم با استفاده از یک نازل آب را با فشار بالا برای تمیز کردن کف سوراخ دار پرتاب می کند. علاوه بر این، تمهیداتی برای تمیز کردن آب تحت فشار به روش چرخشی برای تمیز کردن دیواره های فولادی ضد زنگ سرویس بهداشتی به همراه کف سوراخ دار، تشتک سرویس بهداشتی با استفاده از یک نازل مخروطی کامل وجود دارد.این واحد یک پنجره محافظ ایمن برای دسترسی آسان به دستگیره درب داخلی توسط هر پرسنل مجاز برای باز کردن در در مواقع اضطراری ارائه شده است.اتاق سرویس تمام اجزای توالت را در خود جای می دهد تا از دسترسی غیرمجاز عمومی جلوگیری کند و همچنین تمهیدات لازم برای نگهداری و سرویس قطعات را فراهم کند. دارای درب مجزا جهت ورود به سرویس، نگهداری و بازرسی می باشد. اتاق خدمات معمولاً دارای باتری، موتور پمپ، سطل زباله و غیره است.کانکسی سرویس بهداشتی هوشمند

دلایل محبوبیت

سرویس بهداشتی هوشمند در ژاپن و سایر بازارهای خارج از کشور محبوبیت پیدا کرده‌اند، ریچل روتمن، رئیس موسسه خانه‌داری خوب، می‌گوید: ما اکنون شاهد شکوفایی اشتها در ایالات متحده هستیم. بسیاری از مدل ها با ارائه یک اسپری پاک کننده ملایم، جای دستمال توالت را می گیرد. در حالی که توالت‌های هوشمند سرمایه‌گذاری سنگین‌تری نسبت به توالت‌های سنتی هستند (هزینه آن‌ها از ۱۰۰۰ دلار تا ۷۰۰۰ دلار می‌باشد)، اما آن ها با امکاناتی نظیر چراغ‌های شب، صندلی‌های گرم‌کن، بوی‌دهنده‌ها و موارد دیگر عرضه می‌شوند.بسیاری از سرویس بهداشتی های هوشمند نیز می توانند انتخاب دوستانه تری برای سیاره زمین باشند، زیرا معمولاً به آب کمتری در هر شستشو نیاز دارند و به کاهش نیاز به دستمال توالت و مواد شیمیایی تمیزکننده خشن کمک می کنند. از طرفی دارای صندلی گرم‌کن با پنج درجه حرارت، دمای آب قابل تنظیم، خشک‌کن هوای گرم، شستشوی خودکار و نازل‌های متعدد برای یک تجربه پاک‌سازی منحصربه‌فرد، چیزهای زیادی را دوست دارید. همچنین نور ملایمی وجود دارد که شما را در نیمه شب راهنمایی می کند، قدردانی می کنیم. همچنین یک خوشبوکننده مناسب برای کمک به تمیز کردن هوای کاسه و تازه نگه داشتن چیزها وجود دارد. همچنین می تواند دارای یک نور UV برای ضدعفونی خودکار باشد.اگرچه ممکن است این سرویس بهداشتی ارزان نباشد، اما این توالت هوشمند مدرن یک سرمایه گذاری ارزشمند برای کسانی است که به دنبال ویژگی های پیشرفته و راحتی بیشتر هستند. سر انجام خانه های هوشمند نیازمند توالت هوشمند هستند. مطالب بیشتر:کانکس نگهبانیکانکس دست دوم