همانگونه که میدانید کانکس‌ سازه‌های پیش ساخته‌ای است که بجای سازه ‌های ساختمانی امروزه بسیار کاربرد دارند. انواع کانکس برای مصارف مختلف در دسترس هستند که برحسب نوع کاربرد، نوع مصالح استفاده و… کانکس ها را از یکدیگر متفاوت میکنند. نما در برخی از انواع کانکس حرف اول را میزند مانند: کانکس لوکس، کانکس ویلایی و کانکس مسکونی و در برخی از کانکس ها بیشتر تمرکز بر ارزان سازی و کاربردی تر بودن کانکس است. در ساخت کانکس از مصالح مختلفی از جمله ساندویچ پانل، کامپوزیت، دکوراتیو و .. استفاده میشود. در ادامه این مقاله سعی داریم راجب نمای داخلی و نمای خارجی کانکس صحبت کنیم و متریال و مصالحی که میتوان استفاده کرد با توجه به بودجه و کاربرد کانکس را معرفی کنیم.
برای اطلاع از قیمت کانکس و خرید کانکس با شرکت سامان ایران تماس بگیرید.

انواع نمای کانکس

نمای کانکس تاثیر بسیار زیادی در زیبایی کانکس میگذارد و این مسئله در کانکس هایی مانند کانکس ویلایی بسیار بسیار حائز اهمیت است. همچنین متمایز بودن یک کانکس نسبت به کانکس های دیگر هم در اولین برخورد، ظاهر و نمای کانکس است. به طور کلی ما وقتی راجب نما صحبت میکنیم منظورمان نمای خارجی کانکس است. ولی به در خرید کانکس بعضی از خریداران نمای داخلی کانکس هم برایشان مهم است و دوست دارد داخل کانکس هم جلوی زیبایی داشته باشد. پس در کل نما در کانکس، به نمای داخلی و نمای خارجی تقسیم بندی میشود.

 

نمای خارجی

نمای خارجی و یا نمای بیرونی کانکس تاثیر بسیار زیادی در ذهن و تصور اولیه از کانکس شما در دیدگاه مخاطبین رو به روی شما میگذارد. به طور مثال در کانکس فروشگاهی نما باید به شکلی باشد که مشتریان را جذب فروشگاه شما کند و دکور خوبی برای معرفی محصولات فروشگاهی شما باشد. یا فرضا در کانکس ویلایی ظاهر خارجی کانکس شما بسیار زیاد به نمای باغ یا ویلای شما می افزاید و هرچقدر کانکس زیبا تر باشد بیشتر به دل مهمانان شما می نشیند. البته در نمای خارجی کانکس صرفا معیار تصمیم گیری را بر حسب زیبایی نباید بگذاریم و باید کاربرد، نوع شرایط آب و هوایی استقامت و مقاومت و… خیلی موارد دیگر را هم در نظر داشته باشیم. همچنین باید بدانیم نمای خارجی کانکس فقط روی دیواره خارجی کانکس نیست بلکه باید نوع و جنس پنجره ها و هم چنین سقف و به طور کلی هر انچه که از بیرون به عنوان نمای کانکس شما دیده میشود را در نظر بگیرید. ما انوع مختلفی از مصالح برای استفاده در نمای خارجی کانکس را داریم که عبارتند از:

  • نمای ساندویچ پانل
  • نمای سایدینگ
  • نمای کامپوزیت
  • نمای گالوانیزه
  • نمای چوبی

نمای ساندویچ پانل

ساندویچ پانل یکی از پرکاربرد ترین مصالح در ساخت کانکس است. به کانکس که با استفاده از این ورق ساخته می‌شود، کانکس ساندویچ پنل گفته می‌شود. این مصالح از دو ورق فلز گالوانیزه یا آلوزنیک و یک لایه عایق پلی اورتان تزریقی بین انها تشکیل میشوند که برای مناطق اب و هوای خاص خیلی سرد یا خیلی گرم مناسب هستند.انواع صفحات ساندویچ پانل

 به صورت زیر است.

  • ساندویچ پانل سفید که ورق گالوانیزه یا آلوزینک سفید رنگ به ضخامت 4cm میباشد

  • ساندویچ پانل رنگی که ورق گالوانیزه یا آلوزینک رنگی  به ضخامت 4cm میباشد

  • ساندویچ پانل دکوراتیو که ورق گالوانیزه یا آلوزینک آن به صورت طرح دار رنگی در طرح های آجری، سنگی، طرح چوب و .. است که این نوع ورق‌های ساندویچ پنل ضخامت حدود 2cm دارند.

نمای سایدینگ

سایدینگ نوعی پوشش دیواری است که از ورق‌های پلاستیکی، فلزی یا چوبی ساخته می‌شود. این مصالح در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی موجود هستند و می‌توانند جلوه‌ای زیبا و مدرن به کانکس ببخشند. دو نوع  کانکس سایدینگ داریم:

  • سایدینگ فلزی : که ورق گالوانیزه را به شکل پله پله و یا اشکال مشابه فرم دار می کنند. این صفحات با ضخامت 4 میلی متر مقاومت بسیار بالایی دارند و جهت استفاده در کانکس های کارگاهی و کانکس های مدیریتی مناسب هستند.
  • سایدینگ فایبر گلاس : که ورق مربوطه از جنس فایبر گلاس بوده و در این مدل علاوه بر حالت پله پله به اشکال و فرمهای مختلف می توان قالب گیری کرده و طرح مورد نظر را ایجاد کرد. یکی از اشکال بسیار پر کاربرد و زیبا طرح سایدینگ فایبر گلاس سنگی یا صخره ای می باشد که کاربرد زیادی هم در کانکس هم در نمای داخلی بناهای مختلف پیدا کرده است. این نوع صفحات سایدینگ برای کانکس های ویلایی مناسبتر میباشند. ولی باید این نکته را در نظر داشت که ضربه پذیر هستند و ضربه های شدید ممکن است باعث تخریب نما بشود.

نمای کامپوزیت

کامپوزیت نوعی مصالح ساختمانی است که از ترکیب مواد مختلفی مانند الیاف شیشه، رزین‌ها و افزودنی‌ها ساخته می‌شود. این مصالح بسیار مقاوم و بادوام هستند و در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاومت بالایی دارند. استفاده از کانکس کامپوزیتی به تازگی بسیار مرسوم شده است.

نمای کامپوزیت شامل دو ورق آلوزینک به همراه یک عایق میانی پلیمر سخت می باشد که ضخامت آن معمولاً 2میلی متر است. مقاوم ترین و گران ترین نوع نمای خارجی، نمای کامپوزیت است. نمای کامپوزیت به دلیل انعطاف پذیری بالا و قابلیت خم شدن ورق بدون اتصالات اضافی و تمیز بودن و ظرافت کاری، استقبال زیادی را در پی داشته است. امروزه کیوسک‌های (ATM ) خودپرداز و کیوسک‌های اطلاعاتی پرکاربرد در شهر  مثال هایی از جنس نمای کامپوزیت می باشند. از دیگر مزایای نمای کامپوزیت همچنین میتوان به مقاومت و نفوذ ناپذیری در برابر اشعه UV آفتاب همینطور رطوبت و اکسیداسیون اشاره کرد.

نمای ورق گالوانیزه

نمای گالوانیزه برای کانکس گالوانیزه، نمایی است که تمام کانکس های کارگاهی و هر آنچه به عنوان کانکس ساده و معمولی میشناسیم، از این نوع است. این نوع نما قیمت پایینی دارد و در حوزه ای به کار میرود که زیبایی ملاک نیست و مانند کانکس کارگاهی کارایی و ارزان بودن ملاک انتخابمان است.
ورق های گالوانیزه به شکل ورق های صاف،شادولاین و شیار دار و در رنگ های مختلف به کار می روند.

نمای چوب

چوب یکی از مصالح طبیعی است که در ساخت کانکس‌های ویلایی، مسکونی و کانکس چوبی کاربرد زیادی دارد. این مصالح جلوه‌ای زیبا و گرم به کانکس می‌بخشد و حسی از آرامش و صمیمیت را به فضا منتقل می‌کند.

در این مدل از چوب های ترمووود که در برابر اشعه UP و رطوبت هوا و بارندگی و همچنین حشرات موذی مانند موریانه بسیار مقاوم هستند استفاده می شود.

این چوب ها در کارخانه سازنده شان با مواد آبی روغنی اشباع شده اند و جایی جهت نفوذ آب ندارند. همینطور در نماهای چوبی برخی مواقع از الوارهای فایبر گلاس که به شکل چوب طراحی شده اند و یا فایبر سمنت هایی که به شکل چوب و تنه درخت طراحی شده اند، استفاده میشود. در این نوع ( فایبر سمنت ) از سیمان به همراه فایبر گلاس جهت ساخت استفاده می شود.

طرح کانکس

طراحی کانکس معمولاً به شکل گسترده ای امکان پذیر است و معمولاً به سفارش مشتریان انجام می گیرد و بسته به نوع کاربری و استفاده ای که قرار است شود سفارش داده می شود.

مثلاً ما جهت کانکس های بازیافت یک طرح سراسری تصویب شده سازمان مدیریت پسماند و بازیافت شهرداری را داریم که هم طراحی خارجی و هم داخلی کانکس استاندارد و در سراسر کشور یک طرح و نقشه دارد که طرح سقف آن به شکل هلالی خاص است و یا کانکس دوچرخه‌ای که نمای شیشه ای و کامپوزیت دارند و معمولاً طرح آنها باید مورد تایید شهرداری باشد.

نمای داخلی کانکس

نمای داخلی کانکس نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند تأثیر زیادی بر زیبایی و کارایی آن داشته باشد. نمای داخلی کانکس معمولاً از مصالحی مانند دیوارپوش، سقف کاذب، کفپوش، پنجره و در ساخته می‌شود.

در نمای داخلی از ورقهای PVC به رنگ سفید با طرح چوب و یا همینطور از ورق ام دی اف 6 یا 3 میلی متر  استفاده می شود. در سفارشات خاص از ورق استیل یا ورق گالوانیزه هم بخصوص جهت آشپزخانه های صنعتی کشتارگاه ها و مرغداری و… استفاده میشود.

سخن پایانی انتخاب نمای مناسب

انتخاب نمای مناسب برای کانکس به عوامل مختلفی مانند: کاربری کانکس، بودجه‌ی موجود و سلیقه‌ی شخصی بستگی دارد. به عنوان مثال، برای کانکس‌های کارگاهی و صنعتی، نمای ساندویچ پانل گزینه‌ی مناسبی است. برای کانکس‌های ویلایی و مسکونی، نمای چوبی یا کامپوزیت گزینه‌های مناسبی هستند. برای کانکس‌های فروشگاهی و تجاری، نمای شیشه‌ای گزینه‌ی مناسبی است. در نهایت انتخاب نمای مناسب با کانکس شما نتخاب خودتان است. امیدوارم در این مقاله توانسته باشیم در انتخاب نما های مختلف راهنماییتان کرده باشیم.