امروزه از کانکس آموزشگاهی به عنوان کلاس درس و مدرسه در اکثر نقاط کشورمان بخصوص مناطق روستائی استفاده می شود. در مناطقی که بسته به شرایط جغرافیایی و با تعداد جمعیت کم، امکان ساخت مدرسه وجود ندارد از کانکس آموزشگاهی به عنوان کلاس درس استفاده می شود.

شرکت کانکس سازی سامان همکاری گسترده ای با ادارات نوسازی مدارس استان‌ها در زمینه طراحی و تولید انواع کانکس های کلاس درس نموده است.

کانکس های آموزشگاهی به عشایر محترم و خانواده و فرزندان آنها که بسته به نوع زندگی شان می بایست مدام در حال کوچ باشند کمک میکند تا در هرجایی که مستقر شدند بتوانند به درس و تحصیل ادامه بدهند و چه بسا کانکس می تواند راه گشای این مشکل باشد چرا که می توانند کانکس را به هر نقطه که خواستند منتقل کنند.  این نوع کانکس ها را در مکان دلخواه نصب کرد و از آن ها به عنوان آموزشگاه استفاده کرد . امروزه به دلیل محدودیت های ساخت و ساز همچنین صعب العبور بودن برخی مناطق کشور نمی توان آموزشگاه را در هر مکانی ساخت بنابراین می توان به جای ساخت و ساز های سنتی و قدیمی از کانکس آموزشگاهی  استفاده کرد .

 

 

انواع کانکس آموزشگاهی

کانکس‌های آموزشگاهی به مانند مدرسه و آموزشگاه دارای اتاق مدیریتی , اتاق معلمان , کلاس های درس , سرویس بهداشتی , روشویی و .. است . داخل این نوع کانکس ها به گونه ای ساخته شده است که دارای نور کافی و مناسب است زیرا در موقع طراحی و ساخت این نوع کانکس ها درب و پنجره آن ها در جای مناسبی از کانکس گذاشته شده است تا داخل کانکس از نور کافی برخوردار شود.

کانکس های آموزشگاهی در انواع مختلف و با ابعاد و امکانات متفاوت تولید می شوند. برخی از انواع کانکس های آموزشگاهی عبارتند از:

  • کانکس کلاس درس: این کانکس ها برای استفاده به عنوان کلاس درس طراحی شده اند. آنها معمولاً دارای یک یا چند اتاق کلاس درس، یک اتاق معلمان و یک سرویس بهداشتی هستند. کانکس کلاس درس در ابعاد , اندازه , و متریال های گوناگون طراحی و ساخته می شوند و با توجه به نوع نیاز و سفارش مشتری در یک طبقه , دو طبقه و .. ساخته می شوند و به آسانی در محل مورد نظر مشتری نصب می گردند.
  • کانکس کانکس آزمایشگاه: این کانکس ها برای استفاده به عنوان آزمایشگاه طراحی شده اند. آنها معمولاً دارای تجهیزات آزمایشگاهی و فضای کافی برای انجام آزمایشات هستند.
  • کانکس کتابخانه: این کانکس ها برای استفاده به عنوان کتابخانه طراحی شده اند. آنها معمولاً دارای فضای کافی برای نگهداری کتاب ها و سایر منابع آموزشی هستند.

ابعاد کانکس آموزشگاهی

جهت نیاز مدرسه برای یک روستا ابعاد 3 × 7 متر یا 5/3 × 7 ابعادی است که این شرکت با تایید ادارات نوسازی مدارس احترام به ساخت و عرضه کانکس های مدرسه پیش ساخته جهت روستاهای اقصی نقاط کشور نموده است.

طول = 7 متر، عرض = 5/3، ارتفاع 20/2 الی 5/2 متر

طراحی داخلی کانکس کلاس درس

دارای یک کلاس + یک اتاق استراحت معلم + سرویس بهداشتی و آبدارخانه کوچکاست همچنین اتاق کلاس درس بچه ها با تعبیه حداقل 3 پنجره و اتاق معلم با تعبیه حداقل 1 پنجره میباشد. ابعاد اتاقها بسته به نظر خریدار متفاوت نیز میتواند باشد. خریدار پس از نصب کانکس در منطقه مورد نظر اقدام به چیدن میز و نیمکت و صندلی جهت دانش آموزان و معلم می نماید تمهیدات لازم جهت نصب تابلو و نخته جهت نوشتن روی دیواره ها به کار می رود.

تخته های آموزشی جهت نوشتن امروزه به صورت وایت برد و روی پایه مخصوص به صورت پرتابل بوده و نیازی به نصب روی دیوار هم ندارد و اکثراً در کانکس ها هم از اینها استفاده می شود. جهت کف کانکس معمولاً اجرای سرامیک بهتر است. اگر کفپوش معمولی نصب کنیم، به علت کشیدن میز و صندلی روی کف ممکن است در صورت استفاده ناصحیح دانش آموزان، خراشیدگی و پارگی ایجاد شود. جهت مسائل ایمنی هم نصب دتکتور و سیستم اعلام حریق مخصوص کپسول آتش حداقل باید حتماً در کلاس درس و اتاق معلم نصب گردد.

داخل این نوع کانکس ها به گونه ای ساخته شده است که دارای نور کافی و مناسب است زیرا در موقع طراحی و ساخت این نوع کانکس ها درب و پنجره آن ها در جای مناسبی از کانکس گذاشته شده است تا داخل کانکس از نور کافی برخوردار شود . همچنین در طراحی داخلی و خارجی این نوع کانکس ها باید به این امر توجه شود که این نوع کانکس ها شبیه به فضای مدرسه باشد تا دانش آموزان در آن احساس راحتی کنند و بتوانند محیطی به مانند مدرسه را تجربه کنند.

جنس بدنه کانکس آموزشگاهی

عموماً بخاطر شرایط آب و هوائی و اصل رعایت استحکام و امکان جابجائی معمولاً از ساندویچ پانل به ضخامت cm4 ساخته می شوند یعنی هم در دیواره و هم سقف ضخامت ساندویچ پانل سقف در صورتیکه منطقه سردسیر است بهتر است 5 سانت در نظر بگیریم.
می‌توانید برای دریافت قیمت کانکس و خرید کانکس با شرکت سامان ایران تماس بگیرید. شرکت سامان ایران یکی از شرکت‌های معتبر و فعال در زمینه ساخت و فروش کانکس‌های متنوع است. با تماس با شرکت سامان ایران می‌توانید درباره قیمت‌ها، اندازه‌ها، مشخصات فنی و سایر جزئیات مورد نیاز خود صحبت کنید و اطلاعات دقیق‌تری دریافت کنید.

ساخت کانکس آموزشگاهی

ساخت کانکس های  کلاس درس حتماً می بایست طبق نقشه تایید شده مشتری باشد چرا که مسائل طراحی جهت محیط های آموزشی که از اهمیت بسیاری برخوردار است. مسائل نور و روشنائی و ایمنی بسیار حائز اهمیت است خود کانکس که ضد زلزله است ولی امروزه در بسیاری از نقاط زلزله خیز هم از کانکس به عنوان کلاس درس استفاده می کنند. همچنین جهت مواقع سیل و زلزله و سایر بلایای طبیعی که ساخت مدرسه با مصالح سنتی در اسرع وقت امکان ندارد به همین دلیل از کانکس استفاده می شود.
شرکت سامان جهت زلزله کرمانشاه و سیل لرستان اخیراً  تعداد زیادی کانکس کلاس درس جهت این مناطق تولید و ارائه نمود.

این صفحه چقدر کمکتان کرد؟